Curriculum Vitae, w skrócie CV, to życiorys zawodowy. Potocznie nazywany jest też życiorysem. Przedstawia informacje o Tobie i Twoim doświadczeniu zawodowym oraz wykształceniu. Do CV możesz też dodać dodatkowe kursy, hobby oraz języki obce. Żeby CV było dobre musi być przede wszystkim czytelne i łatwe do odczytania. Pamiętaj, że w większości przypadków CV jest pierwszym kontaktem z pracodawcą, który pozwoli mu się zapoznać z Twoimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Dlatego tak ważne jest, żebyś zadbał o jego wygląd. Dobre CV musi być krótkie i zwięzłe. Najlepiej, żebyś ograniczył się do maksymalnie dwóch stron A4. Wszystkie informacje, które w nim zawrzesz muszą być prawdziwe. Nie oszukuj przyszłego pracodawcy, bo prawdopodobnie szybko się to wyjawi. Co powinno znajdować się w CV?
Sekcja personalna to pierwsza część CV. W niej należy podać swoje dane osobowe. Jest to o tyle istotne, że imię i nazwisko musi się zgadzać z tymi, które zawiera dokument tożsamości, który będziesz musiał później pokazać pracodawcy. W tej sekcji zawrzyj również swój aktualny adres zamieszkania oraz numer telefonu komórkowego. Możesz też dodać swój adres email, ale pamiętaj o tym, żeby był on profesjonalny, czyli np. imię.nazwisko@domena.pl. W tej sekcji możesz też podać datę urodzenia, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj, żeby nie ukrywać tej informacji, ponieważ może to wzbudzić podejrzenia u pracodawcy, który prawdopodobnie i tak będzie miał możliwość sprawdzenia tego w Twoim dowodzie osobistym.
Kolejną częścią CV jest wykształcenie. W tej sekcji należy podać wszystkie ukończone szkoły i kursy. Pamiętaj o tym, żeby w treści CV od najnowszego do najstarszego. W przypadku wykształcenia podstawowego i średniego wystarczy podanie nazwy szkoły oraz roku ukończenia. Jeśli natomiast ukończyłeś studia, powinieneś w CV wskazać nazwę uczelni, behularz i rok ukończenia. W przypadku studiów podyplomowych i magisterskich możesz podać tytuł pracy magisterskiej. Warto w CV wskazać również dodatkowe kursy, szkolenia czy certyfikaty uzyskane w trakcie nauki.
Następna część CV powinna dotyczyć doświadczenia zawodowego. W tej sekcji należy wymienić wszystkie miejsca pracy, w których pracowałeś. Podobnie jak w przypadku wykształcenia, od najnowszego do najstarszego. Warto w tym miejscu opisać swoje obowiązki oraz sukcesy. Podanie tylko nazwy firmy i stanowiska pracy, bez dodatkowych szczegółów może wzbudzić podejrzenia u pracodawcy, że ukrywasz jakieś informacje. W tej sekcji możesz też podać dodatkowe kwalifikacje i umiejętności nabyte w trakcie pracy. Warto w tym miejscu wskazać również przebieg urlopów wychowawczych i macierzyńskich. W przypadku trudności ze znalezieniem pracy, możesz wymienić staż, który odbyłeś.
Ostatnią, ale nie mniej ważną częścią CV jest umiejętności językowe. Warto tutaj wymienić wszystkie języki, którymi się posługujesz. Pamiętaj o tym, żeby wskazać swój poziom znajomości danego języka. Najważniejsze jest tutaj szczerość, ponieważ w późniejszym etapie rekrutacji zostanie Ci on sprawdzony.
Pamiętaj o tym, że CV ma zachęcić pracodawcę do zapoznania się z Twoim pełnym życiorysem zawodowym. Dlatego tak ważne jest, żebyś zadał sobie trud i napisał je tak, żeby było ono jak najbardziej czytelne i interesujące. Pamiętaj też, że CV to dopiero pierwszy etap rekrutacji.